×
choroba chagasa

Choroba Chagasa, czyli trypanosomoza amerykańska

Choroba Chagasa, inaczej trypanosomatoza amerykańska to choroba pasożytnicza wywoływaną przez pierwotniaka Trypanosoma cruzi. Choroba ta występuje endemicznie w 21 krajach Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej, gdzie zarażonych jest około 6 milionów osób. Najczęściej zakazić można się poprzez spożywanie pokarmów z przypadkowych miejsc, w których nie są przestrzegane zasady higieny. Pobyt w jednym z tych krajów może skończyć się tym, że nasz organizm atakuje pasożyt, który atakuje zwoje nerwowe w sercu, pęcherzyku żółciowych, jelitach, a także w przełyku.

Choroba Chagasa – egzotyczna pamiątka z wakacji

Obszarem jej występowania jest cała Ameryka Południowa i Ameryka Środkowa. Rozciąga się od północnego Meksyku, aż po południowe krańce Chile i Argentyny. To właśnie tam występuje największe prawdopodobieństwo zakażenia się chorobą Chagasa. Egzotyczna pamiątka z wakacji w postaci pasożyta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ powikłania kardiologiczne są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do migotania komór, zakrzepów, zatorów, a także niewydolności i zapalenia mięśnia sercowego.

Przyczyny zarażenia się chorobą Chagasa

Przyczyną zarażenia się chorobą Chagasa jest pasożyt trypanosoma cruzi. Podstawowym sposobem przenoszenia się pasożyta jest kontakt z kałem pluskwiaków (zwanych również „całującymi pluskwami”), które występują w mieszkaniach o niskim standardzie w całej Ameryce Południowej i Łacińskiej. Pasożyt może być również przenoszony poprzez transfuzje krwi, przeszczepy narządów oraz z matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu. Po wniknięciu do organizmu człowieka przemieszcza się on do serca i mięśni trawiennych, gdzie zaczyna się namnażać. Okres inkubacji trwa około 10 dni podczas zarażenia się przez odchody, a w przypadku transfuzji około miesiąca.

Jakie są objawy choroby Chagasa?

Wynikający z tego stan zapalny może prowadzić do różnych objawów, w tym gorączki, zmęczenia, utraty wagi, bólów głowy i ciała. W niektórych przypadkach choroba może prowadzić do niewydolności serca i śmierci. Jakie są objawy choroby Chagasa? Zależne są od stadium rozwoju choroby, a występują 3 fazy choroby:

  • Ostra – początkowa faza, w której pojawiają się bóle mięśni, gorączka, wysypka czy powiększenie węzłów chłonnych, ale także o wiele poważniejsze jak objawy zapalenia opon mózgowych czy zapalenie serca mięśniowego. Ten okres trwa od 1 do 3 miesięcy.
  • Nieokreślona/utajona – może trwać 10-30 lat i zaczyna się po około 10 tygodniach od zakażenia. Po bezobjawowym okresie, choroba przechodzi w stan przewlekły.
  • Przewlekła – pasożytnicza choroba prowadzi do upośledzenia układu unerwiającego mięsień sercowy. Poza atakiem na najważniejszy organ człowieka, choroba Chagasa atakuje również przewód pokarmowy, które może prowadzić do raka przełyku.

Choroba Chagasa – leczenie

Choroba Chagasa to zakażenie pasożytnicze, które może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone. Nie ma lekarstwa na chorobę Chagasa, ale można ją leczyć za pomocą leków. Leczenie jest najskuteczniejsze, gdy rozpoczyna się wcześnie podczas pierwszej (ostrej) fazy choroby, zanim choroba powoduje poważne uszkodzenia serca lub innych narządów. O wiele łatwiej jest się chronić przedchorobą Chagasa, niż leczyć. W tym celu powinniśmy myć ręce, unikać jedzenia w ulicznych barach, myć dokładnie warzywa i owoce, a także używać płynów dezynfekujących po kontakcie z różnymi przedmiotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.