×
Jak walczyć z PCOS? Dieta i aktywność fizyczna

Co to jest zespół PCOS – objawy i leczenie

Co to jest zespół PCOS? Objawy i leczenie – jak rozpoznać i leczyć zespół policystycznych jajników? PCOS to zespół chorobowy, który dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się występowaniem przewlekłej anowulacji i hiperandrogenizmu, które prowadzą do rozwoju torbieli w jajnikach. Objawy mogą się różnić u poszczególnych kobiet, ale zazwyczaj obejmują: otyłość, hirsutyzm (nadmierne owłosienie), trądzik, niepłodność i insulinooporność. Najważniejsza jest diagnoza prowadzona przez ginekologa, a także endokrynologa. Pacjentka, która zgłasza się do lekarza ma przeważnie typowe objawy jak zaburzenia miesiączkowania czy hiperandrogenizm. Kolejnym bardzo ważnym działaniem jest wykonanie badania USG, które pomoże zlokalizować jajniki policystyczne. Diagnostyka jest bardzo ważna i pomaga szybciej zareagować na zespół policystycznych jajników.

Zespół PCOS – objawy

W celu rozpoznania tego schorzenia, warto wybrać się do lekarza specjalisty. Istnieje wiele możliwości rozpoznania zespołu PCOS. Objawy, które są zauważalne u kobiet to przede wszystkim:

  • zaburzenia związane z owulacją (brak (anowulacja) lub rzadkie owulacje (oligoowulacja),
  • jajniki policystyczne wykryte podczas badania USG,
  • hiperandrogenizm.

Skumulowanie dwóch lub trzech takich objawów, może świadczyć o prawdopodobieństwu występowania zespołu PCOS. Poza tym, warto również zwrócić uwagę na pozostałe objawy, którymi mogą być, chociażby: przyrost masy ciała, niepłodność i trądzik.

Zespół policystycznych jajników PCOS

Zespół policystycznych jajników PCOS, często określany po prostu skrótem PCOS (z ang. polycystic ovary syndrome) jest zaburzeniem endokrynologicznym. W Polsce, można usłyszeć również o innej nazwie: wielotorbielowatość jajników. Jest to poważny problem, który dotyczy bardzo dużej ilości kobiet w wieku reprodukcyjnym. Bardzo prawdopodobne jest to, że ten problem dotyczy około 15% kobiet. Dowiadują się one o tym najczęściej podczas próby zajścia w ciąże w wieku 20-30 lat, to wtedy najczęściej diagnozuję się zespół policystycznych jajników.

Zespół PCOS, a zajście w ciążę

Zespół PCOS jest zaburzeniem hormonalnym, które dotyczy jajników. Jest on spowodowany brakiem równowagi męskich hormonów u kobiet, co może prowadzić do niepłodności i innych problemów zdrowotnych. PCOS nie jest uleczalny, ale można go kontrolować za pomocą zmian w stylu życia i leków. A co może oznaczać zespół PCOS, a zajście w ciążę? Czy wpływa on negatywnie na zdrowie podczas ciąży? Zespół PCOS jest szkodliwy podczas ciąży, ponieważ wiele kobiet z zespołem PCOS ma niskie poziomy hormonu luteinizującego (LH), co może prowadzić do uszkodzenia podwzgórza lub przysadki mózgowej. Duża liczba kobiet ze względu na problemy z miesiączkowaniem może mieć trudności z zajściem w ciążę. Jednakże, bardzo ważne jest to, że rozpoznanie zespołu policystycznych jajników nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem niepłodności u kobiet. W tym celu, warto zasięgnąć wiedzy u wysoko wyspecjalizowanego ginekologa.

Czy zespół policystycznych jajników jest uleczalny?

Jest kilka powodów, dla których powinno się przeciwdziałać zespołowi PCOS. Leczenie ma za zamiar regulację cykli miesiączkowych, objawów androgenizacji. Czy zespół policystycznych jajników jest uleczalny? PCOS nie jest do końca uleczalny, lecz odpowiednio dobrane leczenie może złagodzić objawy, a także zwiększyć szansę na ciążę. Co więcej warto to robić, aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów czy cukrzycy. Najczęściej stosowana jest farmakoterapia, która zawiera doustne środki antykoncepcyjne, klomifen lub metforminę, która pomaga regulować poziom hormonów w organizmie. Dobrym sposobem będzie również dbanie o aktywność fizyczną oraz o odpowiednią masę ciała, którą można wyliczyć w najprostszy sposób za sprawą kalkulatora BMI.

One thought on “Co to jest zespół PCOS – objawy i leczenie

  1. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.