×
badania dla kierowców

Czym jest psychotechnika i na czym polegają badania dla kierowców?

Kiedy pracodawca zleca Ci badania psychotechniczne, nie musisz się obawiać. Czasami to po prostu rutynowe badanie kontrolne, ale niektórych zawodów nie można wykonywać bez pozytywnego wyniku testów psychotechnicznych. Dowiedz się, czym jest psychotechnika i kto powinien poddać się badaniom.

Na czym polega psychotechnika?

Na czym polega psychotechnika? To dział psychologii, który zajmuje się badaniami, które określają zdolność do pracy. Najczęściej dotyczą one kierowców lub osób, które będą się poruszały samochodami służbowymi. Samo Psycho- w nazwie nie znajduje się tam bez przyczyny. Badanie polega na przeprowadzeniu pewnych testów psychologicznych, które mają za zadanie sprawdzić, czy dana osoba nadaje się do pełnienia danego zawodu. Czyli ujmując to inaczej, jest to po prostu badanie, polegające na wymuszeniu konkretnych sytuacji i sprawdzeniu jak wpływają na człowieka.

Psychotechnika – jak wyglądają badania dla kierowców?

Badanie składa się z dwóch części. Pierwszą z nich są testy papierowe, które pomagają ocenić różne predyspozycje pracowników. Bada się poziom inteligencji, sprawdza, jak i w jaki sposób dana osoba się skupia. Sprawdzana jest też podzielność uwagi, zdolność do wykonywania długiej i nużącej pracy, szczególnie w warunkach stresu. W testach dla kierowców jednymi z najważniejszych cech jest ocena szybkości, spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej, więc sprawdza się także te aspekty. Z kolei dla handlowców przydatne jest badanie polegające na diagnozie osobowości i oceny lęku, w końcu nie dość, że muszą w odpowiednim czasie dotrzeć z punktu A do punktu B, to po podroży mają za zadanie, przekonać klienta do swoich usług.

Po badaniach „papierowych” przechodzi się do drugiego etapu, czyli badań technicznych z wykorzystywaniem specjalnych sprzętów. Jednym z nich jest MRK, czyli Miernik Czasu Reakcji. To badanie składa się z dwóch etapów. Bada się nim tzw. czas reakcji prostej, czyli czas reakcji na daną sytuację, w sprzyjających warunkach. Drugą częścią jest badanie czasu reakcji złożonej, czyli badanie, które określa szybkość reagowania na określone bodźce dźwiękowe, w sytuacji utrudnionej np. zła widoczność. Wiele sprzętów warto kupować w niższych cenach w miejscu, takim jak outlet z elektroniką.

Kolejnym z badań jest Wirometr, czyli badanie polegające na sprawdzeniu umiejętności spostrzegania ruchu i prędkości różnych obiektów. Po nim przychodzi czas na Kontrastometr, czyli badanie, które przeprowadza się w mroku. Pacjent jest sprawdzany pod kątem reakcji na olśnienie, a później na widzenie barwy czerwonej. Ostatnim badaniem jest stereometr mechaniczny – sprawdza się, jak badany widzi przestrzennie i czy potrafi w prawidłowy sposób ocenić odległości.

Jak widać w wyjaśnieniu, wszystkie te badania, w praktyczny i teoretyczny sposób, sprawdzają, czy dana osoba będzie dobrym kierowcom. Pracodawcom zależy na zdrowiu i życiu pracownika, ale wiedzą też, że nieodpowiednia osoba za kierownicą samochodu dostawczego, a nawet zwykłej, flotowej osobówki może spowodować wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie. Bez pozytywnych wyników badań, nie można zostać zawodowym kierowcom. Jednakże nie tylko pracownicy są zobowiązani do przechodzenia takich badań. Osoby, które prowadziły samochód pod wpływem alkoholu i zostały złapane przez Policję, muszą je przejść.

One thought on “Czym jest psychotechnika i na czym polegają badania dla kierowców?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.