×
gałka oczna

Gałka oczna – budowa oka i funkcje narządu wzroku

Nasze oko jest bardzo ważnym elementem naszego ciała. Oczodół spełnia funkcje ochronną, ale także narząd łzowy i spojówka pełnią ważne funkcje ochronne. Najbardziej zewnętrzną powłoką naszego oka jest twardówka, która wraz z rogówką stanowi elastyczny szkielet gałki ocznej. Budowa oka i funkcje narządu wzroku to temat dzisiejszego artykułu.

Czym jest gałka oczna?

Gałka oczna to okrągły, kulisty obiekt, który znajduje się w gałce ocznej. Jest ona odpowiedzialna za widzenie, pozwalając światłu wejść do oka i skupić się na siatkówce. Gałka oczna jest chroniona przez powieki i otoczona przez mięśnie, które kontrolują jej ruch.

Gałka oczna – budowa oka ludzkiego

Gałka oczna to ludzkie oko. Czasem może przypominać obrączki złote, bo jest to okrągła, biała kulka, która ma około jednego cala średnicy. Przednia część gałki ocznej jest pokryta przezroczystą, zakrzywioną warstwą zwaną rogówką. Za rogówką znajduje się tęczówka, która jest kolorową częścią oka. Źrenica to czarna część oka. Tęczówka i źrenica kontrolują ilość światła wpadającego do oka. Tylna część gałki ocznej jest pokryta cienką warstwą tkanki zwanej siatkówką. Siatkówka zawiera specjalne komórki, które wyczuwają światło i wysyłają wiadomości do mózgu.

Soczewka

Za pomocą więzadeł soczewka znajduje się pomiędzy ciałem szklistym i tęczówką. Z jednej strony styka się z ciałem szklistym, aż drugiej z wodnistym płynem oddzielającym soczewkę od rogówki. Soczewka jest drugą załamującą światło powierzchnią za rogówką. Jest również elastyczny i może zwiększać lub zmniejszać swoją siłę dzięki ruchowi więzadeł. Jest to zjawisko zwane akomodacją, w którym soczewka staje się płaska dla obiektów odległych i wypukła dla obiektów bliższych widzowi. Pozwala to na wyraźne widzenie niezależnie od odległości. U osób starszych mechanizm ten (akomodacja, przystosowanie oka do patrzenia z bliskiej odległości) jest osłabiony przez pogrubienie i zmniejszoną elastyczność soczewki i ciała rzęskowego, przez co punkt widzenia wzrokowego jest odsunięty.

Siatkówka

Wewnętrzna błona to siatkówka, która odbiera obrazy. Struktura siatkówki jest bardzo złożona. Składa się z kilku warstw komórek, w tym warstwy nabłonka barwnikowego, komórek fotoreceptorowych (pręcików i czopków), komórek nerwowych i komórek glejowych. Sztyft odpowiada za widzenie w zmierzchu, natomiast czopek odpowiada za rozpoznawanie kolorów i widzenie w dzień. Istnieje około 120 milionów pręcików i około 6 milionów czopków. W centralnej części siatkówki znajduje się plamka, która odpowiada za najdokładniejsze widzenie, ponieważ jest to lokalizacja największej liczby komórek czopków. Z drugiej strony pręciki są rozproszone na siatkówce, z wyjątkiem plamki żółtej. Jama nosowa plamki to tarcza nerwu wzrokowego, która nie ma fotoreceptorów (niewrażliwych na światło) i jest miejscem, w którym fotoreceptory łączą się z nerwem wzrokowym.

Błona środkowa

Membrana pośrodku to błony naczyniowe. Składa się z trzech części – naczyniówki z tyłu, ciała rzęskowego pośrodku i tęczówki z przodu. Główną funkcją naczyniówki jest odżywianie zewnętrznej warstwy siatkówki, w której znajdują się naczynia krwionośne. Ciało rzęskowe utrzymuje soczewkę we właściwej pozycji. Tęczówka to najbardziej przednia część błony naczyniowej oka. Odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ reguluje ilość światła wpadającego do oka przez centralny otwór zwany źrenicą (porównywalny z przysłoną w aparacie). Mięśnie tęczówki regulują przepływ światła w oku poprzez kurczenie lub rozszerzanie źrenicy, np. przy jasnym świetle źrenica zwęża się do 2mm, przy słabym świetle rozszerza się nawet do 8mm (szczególnie w nocy).

Gałka oczna – funkcje narządu wzroku

Outlet elektroniczny i sklepy z RTV i AGD to miejsce, w którym nasze oczy są bardzo można narażone na dużą ilość kolorów. Gałka oczna to okrągły, biały organ, który znajduje się w gnieździe czaszki. Przednia część gałki ocznej jest pokryta przezroczystą, zakrzywioną membraną zwaną rogówką. Za rogówką znajduje się tęczówka, czyli kolorowa część oka. Źrenica, czarny środek oka, jest otworem w tęczówce, który pozwala światłu wejść do gałki ocznej. Tylna część gałki ocznej jest wypełniona galaretowatą substancją zwaną szklistą. Siatkówka jest cienką warstwą tkanki w tylnej części gałki ocznej, która zawiera komórki wrażliwe na światło. Nerw wzrokowy to wiązka nerwów, która przenosi informacje z oka do mózgu. Zadaniem gałki ocznej jest zbieranie i skupianie światła na siatkówce. Siatkówka następnie przekształca to światło w sygnały elektryczne, które są wysyłane do mózgu przez nerw wzrokowy. Mózg interpretuje te sygnały jako obrazy.

3 thoughts on “Gałka oczna – budowa oka i funkcje narządu wzroku

  1. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.