×
Implantologia- rekonstrukcja braków w uzębieniu

Implantologia – rekonstrukcja braków w uzębieniu

Implantologia to kierunek stomatologii, który prężnie rozwija się przez wysoką jakość całego procesu oraz duże zainteresowanie wśród klientów. Zakładanie implantów stało się popularne, ponieważ pozwala na dokładną odbudowę pojedynczego zęba lub kompletnego uzębienia.

Cała rekonstrukcja odbywa się przez zamocowanie niewielkiego tytanowego implantu zębowego, na miejscu brakującego zęba, stanowiącego odpowiednik korzenia zębowego. Implant wkręca się w kość szczęki lub żuchwy, po kilku miesiącach następuje jego stały zrost z kością. Kolejnym krokiem jest odbudowa zęba na metalowej konstrukcji, która została na stałe zainstalowana w ciele człowieka. Odbudowa protetyczna, czyli zamontowanie korony, protezy lub mostu, jest indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta:

  • Korona na implancie – gdy tytanowy korzeń zrośnie się z kością szczęki lub żuchwą lekarz stomatolog odsłania go i wykonuje odcisk protetyczny, w celu wykonania korony. Następnie na wystającym implancie montuje się łącznik protetyczny, do którego bezpośrednio zamocowuje się koronę. W przypadku pojedynczego ubytku zębowego stosuje się jedną koronę na jeden implant.

  • Most protetyczny – wykonuje się go podczas większych ubytków zębowych. Jeśli pacjent planuje bądź jest zmuszony do uzupełnienia np. trzech zębów, nie ma potrzeby montowania trzech implantów, w takim przypadku zamocowuje się mniejszą ilość implantów, na której buduje się brakującą ilość zębów, na tak zwanym przęśle mostu protetycznego. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie, niż bezpośrednie montowanie korony na implancie.
  • Protezy na implantach – zupełny brak uzębienia wymaga wstawienia całkowitej protezy mającej na celu rekonstrukcję całościową. Abu odbudować bezzębie całkowite należy zamocować kilka implantów. Wyróżniamy dwa rodzaje protez:
    • Proteza całkowita opierająca się na implantach– stanowi całkowite sztuczne uzębienie, które nie jest zamocowane na stałe. Dzięki implantom proteza nie wymaga podklejania, nie przesuwa się, ani nie wypada,
    • Proteza stała– takie uzębienie jest instalowane na stałe i zazwyczaj opiera się na minimum cztery implantach dla żuchwy i 6 w przypadku szczeki. Jest to najdroższe rozwiązanie, ale zarazem najbardziej przypomina naturalne uzębienie.

Korony protetyczne to stały element powstający przy współpracy lekarza stomatologa z technikiem, w celu rekonstrukcji uzębienia. Korony nie muszą być mocowane na implantach, można je również osadzić w naturalny korzeń zęba. Wyróżniamy kilka rodzajów:

  • Korony porcelanowe– cechują się mniejszą wytrzymałością na uderzenia i używa się je w odcinku przednim,
  • Korony porcelanowe napalane na stopie stali dentystycznej– jak sama nazwa mówi w koronie jest metal, więc jej wytrzymałość jest wyższa.
  • Korony porcelanowe na cyrkonie– Są to najdroższe korony porcelanowe i jednocześnie są najczęściej wybieranymi. Ich wytrzymałość jest dobra.
  • Korony metalowe– Mają bardzo dobrą trwałość, ale niestety są bardzo rzadko stosowane przez swój mało estetyczny wygląd.

Korony porcelanowe na stopie złota– ten rodzaj korony wyróżnia się cieplejszym kolorem niż tych na stopie metali nieszlachetnych i jest stosowany głównie przez osoby uczulone na metale nieszlachetne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.