×
zatoki sitowe

Jak rozpoznać zapalenie zatok sitowych?

Ta choroba zdecydowanie najczęściej atakuje małe dzieci. Dorośli raczej rzadko będą przechodzić przez to zapalenie. Nic więc dziwnego, że raczej rzadko słyszymy o zapaleniu tego typu. Tak lub nie, warto wiedzieć o tym, gdy ma się małego szkraba w domu. Jeśli może zaatakować nasze dziecko, powinniśmy wiedzieć, jak zareagować i jak rozpoznać zapalenie zatok sitowych.

Czym są zatoki sitowe?

Zatoki to system pustych jam w kościach twarzy. Są one połączone z nosem i pomagają filtrować i oczyszczać powietrze, którym oddychamy. Zatoki sitowe to rodzaj zatok, które znajdują się w kościach twarzy. Są one małe, okrągłe i mają porowatą powierzchnię. Czym są zatoki sitowe? Są to zdecydowanie najmniejsze ze wszystkich zatok przynosowych, które występują człowieka. Co ciekawe, są to niewielkie jamy nosa, które są wypełnione powietrzem, a wewnątrz są wyściełane błoną śluzową. Dodatkowo są przedzielone bardzo cienkimi kostnymi blaszkami, a jest ich od 6, aż do 10.

Gdzie znajdują się zatoki przynosowe (sitowe)?

Zatoki sitowe, czyli najmniejsze zatoki przynosowe znajdują się w obrębie kości sitowej, stąd właśnie też ich nazwa. A sama lokalizacja to właściwie centralna cześć twarzoczaszki. Idąc dalej, znajduje się ona za nosem, a między oczodołami. Wedle dostępnych badań, możemy wyróżnić, aż trzy zatoki sitowe: przednie, środkowe i tylne. Co ciekawe, podobnie jak zatoki szczękowe kształtują się one już w najmłodszych latach, ponieważ już od 2 miesiąca życia płodowego. Co więcej, gdy już dziecko się narodzi, to właśnie te małe zatoki mają dojrzałą postać już w wieku 12 lat.

Przyczyny zapalenia zatok sitowych

Zapalenie tkanek komórek sitowych jest infekcją, która występuje stosunkowo rzadko u dorosłych, ale statystycznie często występuje u dzieci. Etiologia zapalenia zatok sitowych jest różna, ale zwykle wynika z nadkażenia bakteryjnego wydzieliny nagromadzonej w komórkach zatoki sitowej. Samo zapalenie zatok sitowych jest chorobą stosunkowo niebezpieczną, dlaczego? Ryzyko, to właśnie ze względu na powikłania dotyczące struktur mózgu i oczodołu. Czynnikiem sprawczym większości tych infekcji jest Haemophilus influenzae typu B (Hib). Jest to gram-ujemna bakteria, którą niesłusznie obwinia się o grypę, powodującą szereg poważnych chorób – od zapalenia zatok po infekcje płuc i śmiertelną sepsę opon mózgowych.

Jak rozpoznać objawy zapalenia zatok sitowych?

Tak naprawdę może być bardzo dużo objawów, które pozwolą nam rozpoznać zapalenie zatok sitowych. Będziemy nawet czuć zapach markowych świec. Różnią się one nieco od zapalenia zatok czołowych i klinowych i wyróżnić można:

  • ból twarzoczaszki przy oku i nasady oka,
  • nieświeży oddech,
  • osłabiony węch, obrzęk nasady nosa oraz sąsiadujących powiek,
  • wytrzeszcz, zaburzenia ruchomości gałki ocznej, pogorszenia ostrości aparu wzroku,
  • niedrożność nosa,
  • spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ściance gardła,
  • podwyższenie ciepłoty ciała,
  • uczucie rozbicia,
  • bóle mięśni stawów,
  • ból uszu.

Leczenie zapalenia zatok przynosowych – domowe sposoby na zatoki

Chwilowy stan zapalny może przeobrazić się w przewlekłe zapalenie lub ostre zapalenie zatok nosowych. Ból w czaszce, obrzęk może być widoczny. Diagnostyka przegród nosowych i górnych dróg oddechowych jest bardzo ważne. Przewlekłe zapalenia zatok nosa i zatok przynosowych może być bardzo niebezpiecznego. Warto skonsultować się z lekarzem, aby pomógł Ci w diagnostyce i leczeniu zapalenia zatok przynosowych. Domowe sposoby na zatoki to opcja numer 2. Bardzo często leczenie zatok polega na użyciu farmakologicznych środków, czyli antybiotyku. Najczęściej wybieranym jest amoksycylina. Ból zatok i stan zapalny zatok może być leczony przez inne środki, lecz warto skonsultować się z lekarzem. Jest wiele domowych sposobów, takich jak:

  • intensywne nawadnianie organizmu,
  • ciepłe okłady na nos i czoło,
  • nawilżanie pomieszczenia,
  • częste przedmuchiwanie nosa, płukanie zatok roztworem z soli fizjologicznej/wody morskiej,
  • inhalacje z użyciem ziół, olejków eterycznych lub soli fizjonlogicznej.

4 thoughts on “Jak rozpoznać zapalenie zatok sitowych?

  1. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.