×
Kiedy należy przeprowadzić badania kardiologiczne?

Kiedy należy przeprowadzić badania kardiologiczne?

Kardiolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to zarówno schorzeń nabytych, jak i stałych wad wrodzonych. Z kardiologii wyodrębnić można kilka specjalizacji, np. hipertensjologię zajmująca się problemem nadciśnienia tętniczego. Warto wyróżnić również kardiologię inwazyjną, w której do diagnostyki i leczenia wykorzystywane są określone metody inwazyjne, np. cewnikowanie serca.

Badania kardiologiczne

Kardiolog przeprowadza badania kardiologiczne, które są wykonywane w celu diagnostyki zaburzeń serca, a także ustalenia dokładnej lokalizacji i powodów tych zaburzeń.  Badania kardiologiczne pozwalają tez na wykrywanie płynu mogącego znajdować się w worku osierdziowym. Część metod stosuje się w celu oceny budowy anatomicznej mięśnia sercowego, np. zbadania grubości ścian czy wielkości komór oraz przedsionków. Po względem budowy i działania egzaminowane są również naczynia wieńcowe i aorty, a także zastawki serca. Szczegółowe badanie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych możliwe jest natomiast za pośrednictwem badania dopplerowskiego. Stosuje się również elektrokardiografię, w celu sprawdzenia tolerancji serca na wysiłek fizyczny, wykrycia zwyżek ciśnienia tętniczego oraz kontroli leków antyarytmicznych i obniżających ciśnienie.

Wskazania do badań kardiograficznych

Badania kardiograficzne powinno się niezwłocznie wykonać w przypadku omdleń lub stanów podomdleniowych, a także innych objawów neurologicznych świadczących o niedokrwieniu. Do kardiologa należy się udać także w przypadku występowania arytmii, kołatania serca oraz bólów w klatce piersiowej, np. podczas wysiłku fizycznego oraz po jego zakończeniu. Należy również brać pod uwagę podejrzenie występowania wad serca lub nowotworów, a także zapalenia mięśnia serowego lub wsierdzia, w przypadku sztucznych zastawek. Badania powinno się wykonać również wówczas, jeżeli na pacjencie była już stosowana jakakolwiek kardiochirurgia, cierpi on na chorobę wieńcową, zaburzenia krążenia, tętniaka aorty czy miażdżycę tętnic wieńcowych, a także jeżeli przeszedł przeszczep serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.