×
kręgosłup piersiowy

Kręgosłup piersiowy – ból, objawy i przyczyny

Kręgosłup piersiowy jest środkową częścią kręgosłupa i biegnie od podstawy szyi do dolnej części klatki piersiowej. Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów i jest odpowiedzialny za ochronę narządów w klatce piersiowej, w tym serca i płuc. Za zginanie i skręcanie jest odpowiedzialny właśnie kręgosłup piersiowy. Ból, objawy i przyczyny tego zjawiska to temat naszego artykułu. Odcinek piersiowy kręgosłupa może być przyczyną bardzo długiego bólu, więc warto zadbać o jak najszybciej to możliwe.

Kręgosłup piersiowy – budowa i przeznaczenie

Kręgosłup piersiowy składa się z dwunastu kręgów, z których każdy posiada trzon, łuk kręgowy i kilka wyrostków. Trzon stanowi główną część nośną kręgu, a łuk kręgowy otacza i chroni rdzeń kręgowy. Wyrostki obejmują wyrostek kolczysty, który wystaje z tyłu kręgu, oraz wyrostek poprzeczny, który wystaje z boku. Kręgosłup piersiowy jest odpowiedzialny za przenoszenie większości ciężaru górnej części ciała, a także zapewnia wsparcie dla żeber. Chroni on również rdzeń kręgowy przed uszkodzeniem. Kręgosłup piersiowy jest stosunkowo nieruchomy w porównaniu do innych części kręgosłupa, ze względu na jego umocowanie do żeber. Pozwala jednak na pewne ruchy, takie jak zginanie się do przodu i do tyłu.

Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny

Kręgosłup piersiowy to środkowy odcinek kręgosłupa, a ból w tej okolicy może mieć różne przyczyny. Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany siedzącym trybem pracy, przyjmowaniem złej postawy ciała, niską aktywnością fizyczną, nadwagą i otyłością, a także fizyczną pracą i złym dźwiganiem ciężkich elementów. W przypadku kobiet, duży biust może być również odpowiedzialny za stany bólowe tego odcinka kręgosłupa. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem i nieprawidłowe dobranie wysokości biurka i klawiatury z myszką może być jedną z przyczyn.

Jakie są objawy bólu kręgosłupa piersiowego?

Objawy bólu w kręgosłupie piersiowym mogą obejmować tępy ból, ostry ból lub trudności w poruszaniu się w dotkniętym obszarze. Najczęściej jest to ból w klatce piersiowej, ale także w jamie brzusznej. Co za tym idzie, ból może promieniować również do rąk, jak i nóg, a także może powodować ich drętwienie oraz mrowienie. Co więcej, może on powodować nawet problemy z oddychaniem i duszności. Bóle kręgosłupa piersiowego nie są tak powszechne jak bóle odcinka szyjnego lub lędźwiowego, lecz nie można ich bagatelizować.

Domowe ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego

Ćwiczenia na prawidłową postawę kręgosłupa powinno rozpocząć się już w przedszkolu. Swarzędz, Poznań, Warszawa i inne duże miasta wprowadzają już wiele zajęć z fizjoterapeutami do swoich placówek. Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany wieloma rzeczami, w tym złą postawą, napięciem mięśni i chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak zapalenie stawów. Na szczęście istnieje szereg ćwiczeń, które mogą pomóc złagodzić ten ból.

  • Jednym z prostych ćwiczeń jest położenie się na plecach na podłodze z ugiętymi kolanami i stopami płasko na ziemi. Umieść ręce za głową i powoli podnieś ramiona z ziemi, trzymając je przez pięć minut. Powtórz to 10 razy.
  • Innym pomocnym ćwiczeniem jest Superman: połóż się twarzą w dół na podłodze z rękami wyciągniętymi przed sobą. Powoli podnieś klatkę piersiową i nogi z ziemi, trzymając przez dziesięć sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz 10 razy.

Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa piersiowego, te ćwiczenia mogą pomóc złagodzić ból i poprawić mobilność.

One thought on “Kręgosłup piersiowy – ból, objawy i przyczyny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.