×

Lipidogram – badanie cholesterolu całkowitego

Bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać pewne badania. Niektóre badania są bardzo ważne w szybszym rozpoznaniu choroby. Pojawiają się wtedy możliwości podjęcia leczenia we wcześniejszym stadium rozwoju choroby. Jednym badaniem z grupy tych ważnych jest lipidogram. Badanie cholesterolu całkowitego jest niezwykle ważne, ponieważ podwyższony poziom stężenia cholesterolu może powodować zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, czy nawet tętniaka aorty brzusznej.

Czym jest cholesterol całkowity?

Każdy spotkał się z tym określeniem, jednak nadal ludzie nie wiedzą, czym jest cholesterol całkowity. Nie wiedzą, jakie skutki może powodować albo jakie są jego skutki. Cholesterol całkowity jest miarą ilości cholesterolu we krwi. Organizm wytwarza cholesterol, ale można go również znaleźć w żywności. Jest to związek chemiczny. Ma on bardzo ważne zadania w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialny za funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego. Cholesterol jest niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania organizmu, a jego za wysoki poziom, zwiększa ryzyko udaru i zawału.

Czym jest badanie cholesterolu?

Czym jest badanie cholesterolu? Jest badaniem, które pozwala ocenić stężenie cholesterolu we krwi. Cholesterol jest to tłuszcz, który znajduje się w naszym organizmie. Nie ma żadnych przeszkód, by mieć go w organizmie. Badanie poziomu cholesterolu jest testem medycznym, który mierzy ilość cholesterolu we krwi. Jest on podzielony na kilka frakcji w organizmie i jest to zależne od struktury białek, które są odpowiedzialne za transport cholesterolu. Badanie jest zazwyczaj wykonywane po tym, jak dana osoba przeszła zawał serca lub udar mózgu. Badania są wykonywane w większości laboratoriów w Polsce. Badanie nie należy do najdroższych, a skierowanie może zostać wystawione przez lekarzy rodzinnych.

Kiedy na badanie cholesterolu?

Kiedy na badanie cholesterolu? Badanie poziomu cholesterolu jest wykorzystywane do pomiaru ilości cholesterolu we krwi. Można je wykonać w każdym wieku, ale zwykle zaleca się je osobom powyżej 20. roku życia przynajmniej raz na 5 lat, natomiast pacjenci powyżej 50. roku życia, powinny się badać co 2 lata. Do takiego badania powinny podchodzić osoby, które mają nadwagę lub są otyłe, a także osoby, które są obciążone rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. O regularnych badaniach nie powinny zapominać również osoby z niedoczynnością tarczycy i z cukrzycą.

Lipidogram – badanie poziomu cholesterolu

Nazywa się lipidogram. Badanie poziomu cholesterolu to test, który mierzy ilość cholesterolu we krwi. Profil lipidowy jest bardziej szczegółowym badaniem, które obejmuje cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL i trójglicerydy. Materiał jest pobierany z krwi żylnej, najczęściej jest to metoda spektrofotometryczna. U osoby dorosłej:

  • wartość cholesterolu całkowitego powinna być mniejsza, niż 190 mg/dl,
  • wartość trójglicerydów powinna być mniejsza, niż 150 mg/dl,
  • wartość HDL powinna być wyższa, niż 40 mg/dl (u mężczyzn) i 45 mg/dl (u kobiet),
  • wartość frakcji LDL powinna być niższa, niż 115 mg/dl u osób o małym ryzyku sercowo-naczyniowym i niższa, niż 70 mg/dl u osób o dużym ryzyku sercowo-naczyniowym.

Szczegółowe konsultacje powinny się odbywać z lekarzami prowadzącymi pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.