×

Paszport covidowy – czym jest unijny certyfikat szczepienia?

W obecnym świecie coraz częściej możemy się natknąć na problem w przypadku braku posiadania paszportu covidowego. Czym jest unijny certyfikat szczepienia? Jest on dokumentem, który obowiązuje w obrębie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. To prawo zostało wprowadzone 1 lipca 2021 roku. Jest on przygotowany dla osób, które opuszczają swój kraj zamieszkania i wybierają się do innych krajów członkowskich. Mogą go uzyskać osoby na podstawie przebycia choroby, testu lub szczepienia. Mogą go uzyskać obywatele Unii Europejskiej. Ten dokument cyfrowy jest wydawany bezpłatnie.

Co to jest paszport covidowy?

Co to jest paszport covidowy? Paszport covidowy jest to unijny certyfikat szczepienia. Jest on respektowany przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Zdecydowanie umożliwia on podróżowanie między państwami. Jego powszechna dostępność i używanie weszły w życie dnia 1 lipca 2021 roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby posiadające takie dokumenty są często zwolnione z kwarantanny po powrocie do kraju lub nie dotykają ich wszystkie restrykcje i obostrzenia. Może być on wydrukowany na kartce lub przechowywany na telefonie lub tablecie. Każdy paszport covidowy posiada własny kod QR, dzięki któremu odpowiednie służby mogą sprawdzić ważność tego dokumentu.

Dla kogo paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covid (UCC) jest dokumentem, który możemy uzyskać na kilka sposobów. Osoby mogą go otrzymać w 3 przypadkach, gdy są:

  • po przyjęciu pełnego pakietu szczepień przeciwko COVID-19,
  • ozdrowieńcami – z wcześniej otrzymanym pozytywnym wynikiem testu na COVID-19,
  • negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

W Polsce potrzebne jest przyjęcie 2 dawek szczepionki (firmy Pfizer, Astra Zeneca i Moderna) lub 1 dawki szczepionki (firmy Johnson&Johnson). Dla kogo paszport covidowy? W ostatnim czasie, szczepionki mogą przyjmować już coraz młodsze osoby, więc nie jest to dokument przeznaczony tylko do dorosłych. 

Czy paszport covidowy jest przydatny?

Czy paszport covidowy jest przydatny? Tak, zdecydowanie. Był on przydatny, ponieważ po powrocie z innego kraju unijnego nie potrzebne było kierowanie osób na kwarantannę. Do grudnia 2021 było również możliwe zwolnienie z kwarantanny po powrocie z każdego kraju na świecie. Poza podróżowaniem, certyfikat szczepienia lub paszport covidowy jest wymagany w miejscach, które przekraczają limity osób, takich jak pływalnie, restauracje czy środki transportu. Co więcej, w niektórych państwach, obsługa w lokalach gastronomicznych jest możliwa tylko dla osób z takim dokumentem. Rosnący wykres zakażeń i nowe odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 może spowodować to, że paszporty covidowe będą potrzebne na każdym kroku naszego życia.

Jak pobrać unijny certyfikat covid (UCC)?

Każda osoba, która ma prawo do otrzymania takiego dokumentu, może otrzymać go bezpłatnie. Jak pobrać unijny certyfikat covid (UCC)? Jeśli, ktoś nie otrzymał go w formie papierowej po odbyciu pełnego cyklu szczepień, może go pobrać w aplikacji mObywatel lub IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Do aplikacji można się zalogować poprzez Profil zaufany lub elektroniczny dowód. Paszporty covidowe są dostępne w tych aplikacjach lub można je pobrać w formacie PDF. Najczęściej są przetłumaczone na język angielski. Dla trochę starszych osób, możliwy jest odbiór takiego dokumentu u lekarza POZ. Dzieci, które mogą otrzymać unijne certyfikaty covid, otrzymają je na konto IKP opiekunów prawnych.

Jak długo jest ważny paszport covidowy?

Aktualne zasady mówią w bardzo prosty sposób, jak długo jest ważny paszport covidowy. Jest on ważny 365 dni od przyjęcia pełnego pakietu szczepień przeciw COVID-19. Osoby, które przeszły chorobę COVID-19, otrzymują paszport 11 dni po pozytywnym wyniku testu i jest on ważny przez 180 dni. Osoby, które wykonują test, a wynik jest ujemny, mogą otrzymać paszport szczepionkowy na 48 godzin. Po ostatnich doniesieniach Komisji Europejskiej, ważność certyfikatów covidowych prawdopodobnie się zmieni. Okres 365 dni (12 miesięcy), zostanie zamieniony na 270 dni (9 miesięcy). Nadal nie wiadomo, na jak długi okres zostanie przedłużony paszport covidowy po przyjęciu dawki przypominającej. Będzie to trzecia dawka w przypadku szczepionek firm: Pfizer, Astra Zeneca i Moderna lub druga dawka szczepionki firmy Johnson&Johnson. Według stron rządowych ma to być okres 365 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.