Coraz większa część społeczeństwa zwraca uwagę na profilaktykę w kwestii własnego zdrowia. W tym celu najczęściej stosuje się różnego rodzaju zioła, kremy czy nasiona. Niektóre z nich to metody konwencjonalne, przebadane przez naukowców i potwierdzone. inne zaś to sposoby domowe, mówiące o pozytywnym wpływie danego środka na organizm ludzki. Do pierwszej z tych grup zalicza się siemię lniane. Są to małe nasiona lnu, czyli rośliny pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Służy ona nie tylko do celów przemysłowych, ale również prozdrowotnych. Wykorzystuje się ją do produkcji oleju lnianego lub spożywa się ją na surowo właśnie pod postacią nasion.
Siemię lniane – właściwości
Jeśli zależy wam na wielu dobrych dla zdrowia substancjach, należy zdecydowanie zwrócić uwagę właśnie na siemię lniane. Właściwości tych nasion są nieocenione. Zawierają one wiele cennych witamin i składników mineralnych. Są to m. in.:
- kwasy omega-3 (nasiona lnu posiadają bardzo korzystny stosunek kwasów omega 6 i omega 3);
- białko – zawartość od 20% do 30%;
- błonnik pokarmowy: celuloza i ligniny (frakcja nierozpuszczalna w wodzie) oraz pektyny, śluzy oraz gumy (frakcja rozpuszczalna w wodzie); stosunek frakcji rozpuszczalnej w wodzie do frakcji nierozpuszczalnej wynosi około 40:60;
- lignany – związków posiadających właściwości fitoestrogenów;
- witaminy C;
- witaminy E;
- witaminy B1, B2, B3, B5, B6;
- kwas foliowy;
- wapń;
- magnez;
- miedź;
- cynk;
- mangan;
- fosfor.
Siemię lniane – zastosowanie
Istnieje wiele problemów, z którymi pomoże uporać się właśnie siemię lniane. Zastosowanie nasion jest równie szerokie, jak ich właściwości. Pierwszym z nich jest odchudzanie. Błonnik w nich zawarty absorbuje wodę, przez co zwiększa swoją objętość i daje uczucie sytości. Kolejne zastosowanie to problemy z jelitami i zaparcia. Poprzez absorbowanie wody przez błonnik, zwiększa się pasaż treści jelitowej i objętość stolca. Dane literaturowe wskazują, iż zastosowanie przez osoby borykające się z problemami zaparć grubo zmielonych i częściowo odtłuczonych nasion lnu przekłada się na zmniejszenie ilości incydentów związanych z zaparciami. Nasiona lnu pomagają też przy chorobie wrzodowej. Powlekają bowiem błonę śluzową żołądka, zmniejszając tym samym odczyn zapalny i regulując pH w przewodzie pokarmowym. Jednym z popularniejszych faktów dotyczących omawianych ziaren jest ten, mówiący o stosowaniu ich w profilaktyce nowotworowej. Są one bogatym źródłem hormonów roślinnych, czyli fitoestrogenów. Jednym z nich są lignany, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Lignany posiadają właściwości antyutleniające, czyli redukujące ilość wolnych rodników. Właściwości przeciwutleniające lignanów są silniejsze w porównaniu z witaminą E oraz witaminą C. Nasiona lnu wykazują także właściwości pozwalające wiązać się z receptorami estrogenowymi. Działają konkurencyjnie w stosunku do estrogenów występujących w organizmie. Posiadają korzystne właściwości w przypadku nadmiaru, jak i niedoboru hormonów steroidowych.
Siemię lniane – dawkowanie
Pod jaką postacią i jak często spożywać siemię lniane? Dawkowanie zależy od kilku czynników. Istnieją różnorodne przepisy, jednak najpopularniejszym rodzajem spożywania nasion lnu jest kisiel! Jest on skuteczną bronią w walce z biegunką. Przepis jest bardzo prosty. Należy zalać 3 łyżki siemienia lnianego szklanką ciepłej wody i odstawić do wystudzenia na około godzinę. Następnie trzeba odcedzić kisiel od nasion et voila – gotowe! Oczywiście nie trzeba zawsze odcedzać nasion. Co ważne, dodając do takiego kisielu odrobinę miodu, powstaje substancja, która dobrze się sprawdzi w przypadku chorób dróg oddechowych. Należy pamiętać, że siemię lniane odwadnia, dlatego spożywając jego większe ilości warto pić dużo wody. Kolejną postacią, pod jaką można spożywać siemię lniane, jest zmielenie ziarenek i dodanie ich do napoju czy koktajlu. Mieli się je za pomocą młynka do kawy. Otrzymany proszek wystarczy dosypać do koktajlu owocowego bądź warzywnego. Dodatkowe witaminy i inne składniki odżywcze sprawią, że po takiej dawce energii organizm będzie odpowiednio nasycony.
I have read a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to create the sort of excellent informative site.