×
Splenomegalia

Splenomegalia – przyczyny i objawy powiększenia śledziony

Problem ten może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Diagnostyka jest bardzo często potrzebna podczas wykrycia splenomegalii. Przyczyny i objawy powiększenia śledziony są bardzo często uzależnione od choroby zasadniczej, którą dany pacjent posiada. Nieprawidłowe działanie śledziony jest niebezpieczne dla zdrowia, jak wszyscy wiedzą jest ona największym rezerwuarem krwi w organizmie. Narząd ten znajduje się w jamie brzusznej, a dokładniej jest ukryta pod łukiem żebrowym z lewej strony. Jeśli podejrzewamy, że nasza śledziona może mieć nienaturalne kształty i wielkość powinniśmy zgłosić się z tym faktem do najbliższego lekarza!

Splenomegalia – przyczyny

Zaatakowanie największego narządu limfatycznego u człowieka jest niezwykle niebezpieczne. Śledziona odpowiada za bardzo wiele ważnych procesów życiowych u ludzi. Proces powiększenia śledziony nazywany jest terminem splenomegalia. Przyczyny tego zjawiska są bardzo często połączone z powiększeniem wątroby (ten stan jest nazywany pojęciem hepatosplenomegalii). Wielkość określana jest na podstawie odległości śledziony od łuku żebrowego. Jakie są najpopularniejsze przyczyny występowania tego stanu?

  • zakażenie bakteryjne, wirusowe i pierwotniakowe – głównie mogą je powodować choroby, takie jak: gruźlica, cytomegalia, WZW, malaria czy dur brzuszny,
  • niedokrwistość hemolityczna,
  • niedrożność naczyń śledzionowych i nadciśnienie spowodowane marskością wątroby,
  • schorzenia związane z nowotworem, jako pierwotne włóknienie szpiku kostnego, chłoniaki czy przewlekła białaczka szpikowa,
  • ropnie na śledzionie,
  • zmiany nowotworowe w śledzionie.

U dzieci splenomegalia widoczna jest u osób, które chorują na mukowiscydozę albo zaraziły się mononukleozą zakaźną (chorobą wywoływaną na wskutek zakażenie wirusem Epsteina-Barra).

Splenomegalia – jakie są objawy powiększenia śledziony?

Zbyt duża śledziona towarzyszy bardzo często przy wielu ciężkich chorobach. Przyczyn powiększenia śledziony jest całkiem sporo i nie można lekceważyć splenomegalii. Jakie są objawy powiększenia śledziony? Przy większości przypadków, istnieje możliwość wyczuwalnego powiększenia w badaniu fizykalnym w okolicach łuku żebrowego z lewej strony ciała. Diagnostyczne badania powinny być wykonane w pierwszej kolejności, ale także badania laboratoryjne (np.: morfologia). Pierwszym zadaniem lekarza prowadzącego jest zebranie wywiadu lekarskiego, który może pomóc w dużym stopniu na rozpoznanie źródła i przyczyny choroby. W dalszej części podejmuje się zadań związanych z wykonaniem badań diagnostyki obrazowej, czyli wykonanie USG jamy brzusznej, a także badania TK jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Badanie to jest również bardzo ważne podczas wypadków drogowych, gdy widać, że okolice są bardzo mocno podrażnione. Pęknięcia śledziony są możliwe podczas niektórych zakażeń u najmłodszych. W tym przypadku, bardzo często konieczne jest usunięcie jej z organizmu.

Splenomegalia – leczenie

Jeśli masz splenomegalię, twoja śledziona jest powiększona. Może to być spowodowane przez wiele warunków, w tym infekcje, nowotwory i zaburzenia krwi. Leczenie będzie zależało od podstawowej przyczyny. Jeśli jest to spowodowane infekcją, możesz potrzebować antybiotyków. Jeśli jest to spowodowane rakiem, może być potrzebna chemioterapia lub radioterapia. Jeśli jest to spowodowane zaburzeniami krwinek czerwonych, możesz potrzebować leków, aby kontrolować te zaburzenia. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja usunięcia śledziony. Leczenie splenomegalii jest tak naprawdę zależne od tego, jaka jest przyczyna powiększenia śledziony. Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie, jak również podjęcie odpowiednich badań diagnostycznych dla potwierdzenia źródła tego stanu. Nie powinniśmy również mylić pojęcia splenomegalii z hipersplenizmem. Polega on na zbyt dużym niszczeniu krwinek czerwonych. Makrofagii śledzionowe są za to odpowiedzialne, a sam proces może towarzyszyć splenomegalii, lecz nie musi. U wielu pacjentów proces ten nie będzie występował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.