×
szczepionka dur brzuszny

Szczepionka przeciw durowi brzusznemu – dlaczego warto?

W Polsce, choroba stanowiła zagrożenie tylko w okresie międzywojennym, podczas II Wojny Światowej i krótko po niej. Czysta woda i powszechny dostęp do kanalizacji pomógł powstrzymać masowe rozprzestrzenianie się tej choroby w Polsce. Dziś, jest ona kojarzona głównie z egzotycznymi podróżami, gdzie warto zaszczepić się szczepionką przeciw durowi brzusznemu. Dlaczego warto? Zdecydowanie łatwiejsza jest profilaktyka, niż leczenie. Na świecie umiera prawie pół miliarda ludzi przez dur brzuszny. Poza podróżującymi, osoby pracujące przy odpadach komunalnych powinny się zaszczepić, aby chronić zdrowie swoje i najbliższych. Jak często można przystępować do szczepienia?

Co to jest dur brzuszny?

Jest nazywana chorobą „brudnych rąk”, ale co to jest dur brzuszny? Jest infekcją bakteryjną, która może być przenoszona przez skażoną żywność i wodę. Jest ona wywoływana przez bakterie Salmonella typhi. Objawy obejmują wysoką gorączkę, ból głowy, ból brzucha, zaparcia lub biegunkę, utratę apetytu i dezorientację. Zachorowanie następuje wskutek spożywania żywności lub wody, która jest zanieczyszczona wydalinami osób, którzy nie zachowują zasad higieny. Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z nosicielem. Od jednego do trzech tygodni trwa okres wylęgania choroby. Najczęściej pierwsze objawy są widoczne po około 10-14 dniach. Obejmują one ból głowy, gorączkę, osłabienie organizmu, zaparcia i bezsenność. O wiele gorsze są powikłania, ponieważ dur brzuszny spowalnia tętno, powiększa wątrobę i śledzionę. Może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego, zapalenia stawów, uszkodzenia wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a nawet zapalenie opon-mózgowo-rdzeniowych. Śmiertelność dla osób nieleczonych wynosi 10%, a u osób poddanych leczeniu 2%.

Szczepionka – dur brzuszny

Szczepionka przeciw durowi brzusznemu jest szczepionką, która chroni przed chorobą, jaką jest dur brzuszny. Zazwyczaj podaje się ją dzieciom, osobom podróżującym oraz osobom pracującym w placówkach służby zdrowia. Zalet jest naprawdę wiele i warto wybrać sprawdzoną szczepionkę. Dur brzuszny występuje endemicznie na terenach Afryki, Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Przed planowanym wyjazdem warto zaszczepić się dwa tygodnie przed wyjazdem. W naszym kraju istnieją dwa rodzaje szczepionki przeciw durowi brzusznemu i są nimi:

  • inaktywowana – zawierająca całe komórki pałeczek duru brzusznego,
  • polisacharydowa – zawierająca oczyszczone polisacharyd otoczkowy pałeczek duru brzusznego.

Szczepionka tak jak przechorowanie buduje ochronę organizmu na 3-5 lat, lecz nigdy nie zbuduje ochrony trwałej.

Szczepionka dur brzuszny – jak często?

W Polsce, częściej stosowana jest szczepionka polisacharydowa, ponieważ jest łatwiejsza, a sam proces jest bardziej komfortowy dla pacjenta. Pacjent otrzymuje jedną dawkę szczepionki podskórnie/domięśniowo. Osoby dorosłe oraz dzieci powyżej drugiego roku życia mogą otrzymać szczepionkę na dur brzuszny. Jak często należy powtarzać szczepienie? Jeśli chodzi o polisacharydową szczepionkę – raz na 3 lata. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podawania szczepionki inaktywowanej. Szczepienie podstawowe obejmuje aż 3 dawki. Po pierwszej dawce, musi minąć jeden miesiąc, a po drugiej, aż kolejnych 11 miesięcy. Proces szczepienia zajmuje 12 miesięcy i może być uciążliwy, dla osób, które dowiedziały się o wyjeździe zagranicznym w ostatniej chwili. Szczepienie przypominające należy odbywać co 3-5 lat. Przechorowanie choroby dur brzuszny powoduje również ochronę na taki sam okres, lecz nie daję długotrwałej odporności. Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu może powodować niepożądane objawy w postaci zaczerwienienia skóry, bolesnego obrzęku, bólu mięśniowego, a czasem gorączki. Sama szczepionka może być podawana w tym samym czasie co szczepienia przeciw WZW A i WZW B. Należy zmienić mięsień, w który zostanie podana kolejna szczepionka.

6 thoughts on “Szczepionka przeciw durowi brzusznemu – dlaczego warto?

  1. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.