×
węgiel medyczny

Węgiel medyczny – właściwości i zastosowanie

Jest to jeden z najlepszych sposobów na radzenie sobie z biegunką. Niewiele wie, że jest to właśnie węgiel medyczny. Właściwości i zastosowanie tego medykamentu jest bardzo dobre. Co więcej, można go dostać w większości aptek i nie jest wcale taki drogi. Bezpieczny sposób, a zarazem bardzo przystępny. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po węgiel medyczny, który można znaleźć również pod nazwą: węgiel aktywowany, węgiel aktywny i węgiel leczniczy.

Co to jest węgiel medyczny?

Węgiel medyczny to rodzaj węgla, który jest wykorzystywany w zastosowaniach medycznych. Węgiel leczniczy zawiera w sobie substancję czynną, jaką jest węgiel aktywny. Jest on wytwarzany z różnych materiałów, w tym z węgla, węgla drzewnego i drewna. Węgiel medyczny jest używany na wiele sposobów, w tym do filtrowania wody i powietrza, pochłaniania toksyn i chemikaliów oraz do sterylizacji sprzętu. Najczęściej jest on podawany doustnie. Węgiel medyczny można stosować na wiele dolegliwości i jest najczęściej sprzedawany pod postacią czarnych kapsułek.

Jak działa węgiel medyczny?

Węgiel leczniczy to rodzaj węgla, który służy do pochłaniania toksyn i gazów z układu pokarmowego. Węgiel medyczny posiada w sobie odpowiednio przygotowaną substancję z węglem aktywnym, który posiada bardzo duże zdolności pochłaniające. Działa poprzez wiązanie się z toksynami i gazami w przewodzie pokarmowym, co pomaga usunąć je z organizmu. Ma charakter absorpcyjny i wiąże się z:

  • bakteriami,
  • substancjami toksycznymi,
  • gazami jelitowymi lekami,
  • związkami wymagającymi perystaltykę,
  • produktami gnilnymi.

Jakie właściwości ma węgiel medyczny?

Węgiel leczniczy ma długą historię stosowania jako skuteczny środek na niestrawność, gazy i inne dolegliwości żołądkowe. Jest on również stosowany w leczeniu biegunki, wymiotów i innych zaburzeń jelitowych. Uważa się, że węgiel aktywny działa poprzez absorbowanie toksyn i bakterii w jelitach, co zapobiega ich wchłanianiu do krwiobiegu. Co więcej, powstrzymuje on wtórne wchłanianie się związków wydalanych do jelit (dobrym przykładem może być te wydalane z żółcią).

Węgiel medyczny – dla kogo?

Węgiel aktywny ma ogromnie skuteczne właściwości pochłaniające. Przyjmuje się, że stosowanie węgla (1g) może pochłonąć aż 300 mg alkoholu etylowego, 400 mg fenolu, 800 mg morfiny, a także 1,8 sublimatu. Węgiel leczniczy to rodzaj węgla, który jest bardzo porowaty. Jest często używany w sytuacjach awaryjnych do leczenia zatruć. Działa poprzez wiązanie się z toksynami w jelitach i zapobiega ich wchłanianiu do krwiobiegu. Kiedy stosować węgiel medyczny? Dla kogo będzie odpowiedni? Lek ten można stosować w leczeniu dolegliwości, które są związane z układem trawiennym człowieka. Podaje się go leczenia biegunki, ale także może okazać się niezwykle pomocny przy niestrawnościach, wzdęciach, a co najważniejsze podczas zatrucia substancjami chemicznymi czy lekami. Najlepiej przedyskutować to jednak ze swoim lekarzem prowadzącym. Tak samo jak dawkowanie leku.

One thought on “Węgiel medyczny – właściwości i zastosowanie

  1. fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.