×
zioła na żołądek

Zioła na żołądek

Zielarstwo, czyli wg definicji „wiedza o ziołach”, „zbieranie i uprawa ziół” lub też „leczenie ziołami” to od lat konwencjonalna metoda na rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych. Nasze babcie stosują różnego rodzaju zioła na żołądek podczas problemów zdrowotnych praktycznie każdego układu. Mowa tu nie tylko o napojach lub wywarach, ale także o okładach oraz kremach ziołowych. Popularną metodą leczenia wszelkich dolegliwości układu pokarmowego, związanych np. z trawieniem są napary z mieszanek ziół lub specjalnie do tego stworzone herbaty,

Kiedy stosować zioła na żołądek?

Wbrew utartym przekonaniom, napary ziołowe są smaczne, poprawiają funkcjonowanie organizmu, doskonale gaszą pragnienie, a dodatkowo łagodzą dolegliwości chorobowe. Korzystanie z tego rodzaju dobrodziejstw jest jednym z najstarszych sposobów leczenia chorób. Ta metoda dała początek dzisiejszym lekom. Odpowiednia suplementacja środkami ziołowymi ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. A więc kiedy stosować zioła na żołądek? Refluks żołądka, zgaga, niestrawność i wrzody to tylko kilka dolegliwości, z którymi spotykamy się po spożyciu m.in. zbyt tłustych potraw. Przy zapaleniu żołądka zioła mogą także powlec jego nadwrażliwą błonę śluzową. W takich przypadkach warto poznać ogólnodostępne dobrodziejstwa natury i skorzystać z ziół, które poradzą sobie z bólem.

Najpopularniejsze zioła na żołądek

Najpopularniejsze zioła na żołądek, które można nabyć w praktycznie każdej aptece to mięta, rumianek, dziurawiec, melisa, nagietek oraz siemię lniane. Pierwsze z nich, czyli liście mięty, zawierają olejki eteryczne z mentolem (i jego estrami) oraz m.in.: garbniki, gorycze, flawonoidy, fenolokwasy i sole mineralne. Napar z mięty ma za zadanie pobudzać wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu przyspieszone zostaje trawienie. Rumianek jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych roślin leczniczych. Przyspiesza on trawienie, działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka oraz łagodzi skurcze jelit i kolki. Dziurawiec zaś jest ziołem często stosowanym w schorzeniach dróg żółciowych. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, które umiejscowione są w przewodzie pokarmowym. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju suplementy z dziurawca zawierają hiperycynę. Przy jej długotrwałym stosowaniu należy uważać na promienie słoneczne. Nawet krótkie działanie promieni UV może powodować m.in. zaczerwienienie lub oparzenie skóry. Liście melisy rozluźniają i łagodzą skurcze dzięki przeciwskurczowym i kojącym składnikom. Z drugiej strony melisa chroni żołądek i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Nagietek stosowany jest zazwyczaj pod dwoma postaciami – herbatki oraz maści. Napar z nagietka zapobiega uszkodzeniom błony śluzowej żołądka, ale też chroni przed różnego rodzaju stanami skurczowymi występującymi w obrębie przewodu pokarmowego. Właściwości tego zioła pomagają m.in.: w przypadku owrzodzenia jelit lub przekrwienia wątroby. Siemię lniane to tak naprawdę nasiona lnu. Posiadają one wiele właściwości, wpływających prawidłowo na układ trawienny.

Zioła na żołądek – dawkowanie

Przy bólu brzucha, często pierwszą opcją, jaka przychodzi nam na myśl, są zioła na żołądek. Dawkowanie tego typu preparatów powinno być zgodne z informacją zawartą na opakowaniu. Mimo, że może się wydawać, iż ich przyjmowanie jest niegroźne, to zbyt duża dawka może sprawić, że dolegliwości odczuwane dotychczas zostaną zaostrzone. Jeśli więc istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do dawkowania danego zioła, warto zaczerpnąć opinii farmaceuty bądź lekarza. Mniejsza lub większa skuteczność mieszanek ziołowych w porównaniu z naparami z pojedynczych ziół zależy od schorzenia i konkretnej sytuacji. Przy sporadycznym pobolewaniu żołądka, spowodowanym jednorazowym przejedzeniem, sprawdzi się napar z mięty czy rumianku. Jednak przy długotrwałej niestrawności lepiej sięgnąć po mieszanki kilku ziół, które przez swoje uzupełniające się działanie będą bardziej efektywne. Można je znaleźć w aptekach lub sklepach zielarskich wraz z dokładną instrukcją stosowania.

38 thoughts on “Zioła na żołądek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.