Hiponatremia to stan, w którym w organizmie występuje niedobór sodu we krwi. Sód jest elektrolitem, który pomaga w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. Hiponatremia może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym nadmiernym poceniem się, wymiotami i biegunką. Może być również spowodowana przez niektóre leki, takie jak diuretyki. Objawy hiponatremii to ból głowy, dezorientacja, nudności i osłabienie mięśni. W ciężkich przypadkach może ona prowadzić do śpiączki lub śmierci. Leczenie hiponatremii polega na uzupełnieniu poziomu sodu w organizmie za pomocą płynów podawanych dożylnie lub leków.
Co to jest hiponatremia?
Hiponatremia to stan, w którym poziom sodu we krwi jest nieprawidłowo niski. Sód jest elektrolitem, który pomaga regulować ilość wody w organizmie. Podobnie jak chlor i potas, sód odpowiada za poprawne utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej. Pomaga także w funkcjonowaniu mięśni i nerwów. Poziom niższy, niż 135 mmol/l jest niebezpieczny dla funkcjonowania organizmu człowieka. Zbyt niski poziom niekorzystnie wpływa na negatywnie na przewodzenie bodźców w układzie nerwowym.
Przyczyny niedoboru sodu w organizmie
Istnieje kilka możliwych przyczyn niedoboru sodu w organizmie. Jedną z nich może być niewystarczające spożycie sodu w diecie. Inną możliwością jest zwiększona utrata sodu w wyniku uprawiania aktywności fizycznej i odwodnienia organizmu. Nadmierne pocenie, a także wymioty, czy biegunka, mogą być odpowiedzialne za niedobór sodu we krwi. Problemy z nerkami również mogą prowadzić do niedoboru sodu, ponieważ nerki mogą nie być w stanie prawidłowo oszczędzać sodu. Co więcej, na niedobór sodu są narażone osoby z niedoczynnością tarczycy, a także z niewydolnością serca. Wreszcie, niektóre leki (takie jak diuretyki) mogą powodować nadmierną utratę sodu przez organizm.
Jakie są objawy, gdy organizm ma zbyt niski poziom sodu?
Organizm potrzebuje pewnej ilości sodu do prawidłowego funkcjonowania. Jakie są objawy, gdy organizm ma zbyt niski poziom sodu? Taki stan określany jest terminem hiponatremii. Objawy zależą od poziomu sodu we krwi. Przy łagodnej hiponatremii nie większych widocznych objawów. Przy umiarkowanej, występują objawy, takie jak: osłabienie, zawroty głowy, bóle głowy, wymioty, senność. Przy wysokim niedoborze sodu, który jest niebezpieczny dla życia występują drgawki, obrzęk i uszkodzenia mózgu, a także utrata przytomności. Długotrwały niedobór sodu jest niezwykle niebezpieczny dla życia ludzkiego.
Leczenie niedoboru sodu
O hiponatremii mówimy, gdy poziom sodu we krwi jest zbyt niski. Jeśli cierpisz na niedobór sodu, zwany również hiponatremią, może być konieczna zmiana diety lub przyjmowanie suplementów. Leczenie niedoboru sodu trzeba konsultować z lekarzem, który na samym początku zbada poziom stężenia sodu we krwi. A następnie, podejmie odpowiedni sposób, aby uregulować poziom sodu we krwi. Tym dłużej trwała hiponatremia, tym dłuższy czas będzie potrzebny na regulację sodu. Nie można w ekspresowym tempie podnosić poziomu sodu w organizmie, ponieważ nadmiar sodu może być również niebezpieczny dla życia człowieka.