×
Jadowite pająki w Polsce

Czy w Polsce występują jadowite pająki?

W Polsce występują jadowite pająki, jednak nie są tak groźne jak w Ameryce Południowej lub Australii. W naszym środowisku, nie występują również pająki o tak dużych rozmiarów, jak te z półkuli południowej. W Polsce występuje kilka rodzajów pająków, których ukąszenia mogą być bardzo bolesne, ale nie będą zagrażać naszemu życiu. Ból po ukąszeniu może być porównywalny do użądlenie szerszenia. Trudno będzie znaleźć tak wielkie i jadowite pająki, ale nie zapominajmy, że zagrożenie może czekać nawet w kartonie bananów na sklepowej półce z owocami.

Pająki w Polsce – zagrożenie

WPolsce pająki uważane są za zagrożenie. Często są postrzegane jako niebezpieczne i jadowite. W Polsce występują one w każdym regionie kraju, lecz większość z nich nie jest jadowita w takim stopniu, aby jad mógł zabić człowieka. Strach przed pająkami nie jest raczej zbyt wysoki w takim klimacie, jaki jest zauważalny w Polsce. Jednakże, niektórzy ludzie boją się pająków. Arachnofobia jest specyficznym rodzajem fobii, która cechuje się panicznym strachem przed pająkami. Osoby takie boją się i odczuwają wysoki stres po zobaczeniu, choćby małego pająka. Takie spotkanie może nawet powodować zawały serca. Nie znajdziemy jadowitych pająków w Polsce. Zagrożenie mogą odczuwać komary, muchy czy inne owady, na które większość pająków poluje. Pająki są wręcz potrzebne w ekosystemie. Pająki, które występują w Polsce naturalnie nie są niebezpieczne, a po ich ukąszeniu może wystąpić jedynie bardzo silna reakcja alergiczna. Nie zapominajmy o tych pająkach, które mogły przypłynąć w owocach z innych kontynentów, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Co zrobić po ukąszeniu pająka w Polsce?

Jad pająków żyjących w Polsce nie jest niebezpieczny dla człowieka. Zaledwie 3% pająków na świecie posiada jad, który może być niebezpieczny dla człowieka. Jad ten atakuje naczynia krwionośne, powoduje paraliż ciała lub tworzy bardzo duże rany. W Polsce nie ma takich pająków, które mogłyby ukąsić z taką siłą. Są jedynie te mniej jadowite, które ukąsić mogą, ale nie wprowadzą tak dużo złego do naszego organizmu. Co zrobić po ukąszeniu pająka w Polsce? Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić po ukąszeniu pająka, jest oczyszczenie rany wodą z mydłem. Jeśli nie mamy pewności, czy pająk był jadowity, czy nie, warto zrobić mu zdjęcie przed wizytą u lekarza. Pozwoli to na dobranie odpowiedniej surowicy przeciwjadowej. W tym przypadku, czas ma znaczenie i warto udać się do lekarza jak najszybciej. Pająki żyjące na naszych terenach pozostawiają jedynie duży ból.

Sieciarz jaskiniowy – niebezpieczny pająk w Polsce

Wśród pająków żyjących w naszym kraju, nie ma takiego, który może bezpośrednio zaatakować nasze życie. Najbardziej jadowity pająk to sieciarz jaskiniowy. Niebezpieczny pająk w Polsce zamieszkuje wilgotne i ciemne pomieszczenia. Możemy go spotkać w piwnicy, jaskini, a także w studzienkach. Jad sieciarza jaskiniowego nie jest śmiertelny, ale jest bolesny. Możemy go porównać do użądlenia przez szerszenia. Ten gatunek pająka ma około 5 cm, a jego odwłok to około 1,5 cm. Ukąszenie powoduje stan zapalny, a rana może goić się kilka dni.

Jadowite pająki w Polsce

Najbardziej jadowity pająk w Polsce to sieciarz jaskiniowy. Jego jad jest prawdopodobnie najbardziej uciążliwy dla człowieka. Poza tym, jadowite pająki w Polsce zamieszkują również łąki czy ogrody. Jednym z nich jest tygrzyk paskowany, który z wyglądu przypomina nieco tygrysa. Jego jad powoduje bardzo podobne objawy, jakie występują po ugryzieniu osy. Widoczna jest opuchlizna, swędzenie i obrzęk. Innym pająkiem jest kolczak zbrojny. Jest to pająk z jadem zabójczym dla owadów. Po ukąszeniu człowieka, powoduje on dreszcze, czy piekący ból. Jego ukąszenie wywołuje bardzo podobne objawy do zatrucia pokarmowego. Innymi pająkami są krzyżak ogrodowy i sidlisz piwniczny. W Polsce, trudno znaleźć pająki bardzo jadowite jak kątnik wiejski, kolczak czy ptasznik zdobiony. Występują one jedynie w zamkniętych warunkach i znalezienie ich w środowisku naturalnym graniczy z cudem.

12 thoughts on “Czy w Polsce występują jadowite pająki?

  1. What i do not understood is if truth be told how you are not actually a lot more neatly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You recognize thus significantly in relation to this subject, produced me individually believe it from so many numerous angles. Its like men and women are not fascinated until it is something to do with Woman gaga! Your own stuffs nice. All the time take care of it up!

  2. Its like you read my mind! You seem to grasp a lot about this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you simply can do with a few p.c. to power the message home a bit, however other than that, that is wonderful blog. An excellent read. I will certainly be back.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.